top of page

Z DÍLNY NAŠEHO DĚDEČKA 

Každý, kdo alespoň jednou prošel přes statek, si pamatuje na pana Karla Dvořáka, kterého všichni familiárně oslovujeme ,,dědeček,,. Ten se pořád drží opratí, zapřahá koně a v poslední době také ručně tvoří nádherné výrobky z kůže. Od šití uzdeček a vybavení pro koně se posunul dál a teď vyrábí i originální peněženky, kabelky, pásky, klíčenky. Následující článek, který vyšel v časopise pro soukromé zemědělce, o něm napsala jeho dcera Radka Líkařová. 

Jak se z nouze stala radost

V dnešní „dostatkové“ až „naddostatkové“ době je takřka nepochopitelné, že v 80. letech minulého století byla velká nouze o cokoliv pro koně a jezdecký sport. V tu dobu jsme měli doma šest koní a aktivně s nimi závodili. Kožená uzdečka byla vzácnost, úplný luxus, a když už se jí podařilo sehnat, nesměla se rozbít. Málokdo jí totiž uměl opravit.

A tak nouze naučila nejen Dalibora housti, ale naučila i mého otce Karla, jak tyto věci nejprve opravit a posléze také ušít. Zpočátku to bylo stylem pokus-omyl, ale jeho píle a trpělivost (kterou ve skutečnosti vlastně vůbec nemá J) ho dovedly k ručnímu šití uzdeček a ohlávek pro koně. Později se pustil dokonce i do šití postrojů pro spřežení. Celou stáj na našem statku v Zálší vybavil uzdečkami, které používáme dodnes. Nemalé množství jich ušil také pro své kamarády od koní.

No a pak nastala doba, kdy se začaly objevovat obchody plné různého zboží pro koně a pro jezdecký sport a najednou bylo všeho dost. A ačkoliv o kvalitě těchto kožených výrobků můžeme velmi polemizovat, cena byla příznivá a tak zájem na čas pominul. Léta běžela, otec měl dost práce s hospodařením a do šití se tak logicky moc nehrnul.

Protože ale nejde o klasického „důchodce“, který by vysedával na zápraží a nadával na celý svět, oprášil v momentě, kdy se práce na statku ujala naplno další generace, své dovednosti a začal opět šít. Nyní se zaměřil na výrobu peněženek, opasků, klíčenek, obojků pro psy atd. Jeho práce je precizní, každý steh je šitý ručně a samozřejmě mu dělá radost, když vidí, že se jeho výrobkům dostává uznání. Osobně jeho nadšení velmi obdivuji.

A tak pokud byste měli zájem o nějaký jeho výrobek, samozřejmě i dle vašeho konkrétního přání, zajisté vám rád vyhoví. Můžete se obrátit na mě (tel. 606 114 004, e-mail: likarzalsi@volny.cz) a já mu vaše požadavky ráda předám.

bottom of page