Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zálší

Zálší představuje všechno to, co si představíte, když se řeknou malebné Jižní Čechy

Neznámý poutník

 Obrazek

Zálší je krásná vesnice s necelými dvěma stovkami obyvatel, z jedné strany obklopená poli a z druhé hlubokými lesy a tajemnými rašeliništními ostrůvky bříz. Nedaleko vesnice je přírodní rezervace Borkovická Blata, která je kouzelnou naučnou stezkou. Přírodní poklad je doplněn architektonickým, kdy specifický způsob zdobení dal název pro směr selské baroko. Zálší je jednoduše místo, kam se budete chtít pořád vracet.

 

Historie obce sahá hluboko do minulosti, první zmínky pocházejí již ze 14. století.

 

Dnes je v obci hospoda, obchod a dokonce škola, za jejíž udržení svedlo vedení obce urputný boj. V obci je většina domů pečlivě zrekonstruovaných, některé jsou památkově chráněny. Střed obce kolem návsi byl vyhlášen památkovou rezervací. V tomto místě se také točila pohádka, v níž účinkovali koně z našeho jezdeckého klubu.

 

Život v obci

Zálší rozhodně není vesnicí, kde by chcíp´ pes. Již před lety zde vzniklo občanské sdružení Blatka, které nápady a aktivitami jen hýří. Pořádá například Setkání rodáků, či ples "Blata se baví". Dalšími akčními skupinami jsou hasiči (tvořící jednotku spolu s přidruženými Klečaty),  včelaři a samozřejmě také myslivci a rybáři. Život do vesnice každé léto vnáší také smích dětí, kteří sem přijíždějí na koňské tábory a různé akce pořádané naším jezdeckým klubem.


Udržovat malou vesnici, kam nedohlédnou štědré ruce státního rozpočtu, v chodu, není snadná věc. Zaujmout lidi, aby jim na místě, kde žijí, záleželo, je ještě těžší. Ale výsledky snad dávají naději, že se věci daří. Proto potěší každé ocenění zvenčí, jako např. Modrá stuha v soutěži Vesnice roku 2006. V roce 2007 pak získalo Zálší v evropské konkurenci jako vybraný zástupce za ČR Bronzovou plaketku v soutěži Entente Florale / Evropská kvetoucí sídla.

 

Obrazek

 

Borkovická Blata

 Borkovická Blata jsou unikátní pozůstatek kdysi rozsáhlého rašeliništního komplexu, který začal vznikat před 10 000 lety. Stezka Borkovická Blata je celoročně přístupná, třebaže v zimě tam toho není tolik vidět. Úchvatné jsou rezavějící stroje, kterými se kdysi těžila rašelina. Stezka má asi 5 kilometrů a její součástí je rozhledna. Mimo stezku nabízí Blata hluboké lesy, které jsou známé svou každoroční štědrostí v podobě košů borůvek a hub. Rašeliništní oázy s shluky bříz jsou zvláštními tajemnými zákoutími a ve vytěžených lokalitách po pískovci vznikla malá jezírka. Můžete se tu toulat celé dny, aniž byste zahlédli civilizaci.

 

Oficiální stránky obce Zálší jsou tady.

Více informací o celé naučné stezce Borkovická Blata najdete tady a další detaily zase tady.

Kdo se zajímá o selské baroko, najde skvělé informace od zaníceného člověka tady.